Алексеевск тәрбиячеләре иртә һөнәри юнәлеш турында

2024 елның 28 марты, пәнҗешәмбе

Алексеевск тәрбиячеләре иртә һөнәри юнәлеш турында

Бу мәктәпкәчә учреждениеләр эшчәнлегенең иң актуаль юнәлешләренең берсе.
Һөнәри юнәлеш бирү эшен мәктәпкәчә яшьтән башларга кирәк, чөнки бу чорда үз шәхес сыйфатларын адекват бәяләү формасында үз-үзеңне тоту һәм үз-үзеңне аңлауның шәхси механизмнары актив формалаша.

Район методик берләшмәсе кысаларында Алексеевск тәрбиячеләре «Мәктәпкәчә яшьтәге балаларны өлкәннәр һөнәрләре белән таныштыру һәм хезмәткә ихтирамлы мөнәсәбәт тәрбияләү»темасына мәктәпкәчә яшьтәге балаларны һөнәри юнәлеш бирү буенча эш тәҗрибәсе белән уртаклаштылар.

Ачык кулланма иҗат дәресендә Лебяжный балалар бакчасында тәрбияләнүчеләр тегүче һөнәре белән таныштылар, «Ателье» да булдылар, төрле тукымаларны, тегү фурнитурасын, инструментларны карыдылар һәм өйрәнделәр. Балалар зур кызыксыну белән энәгә җеп керттеләр һәм төймәләр тактылар. Шулай итеп, балалар тегүче һөнәренә беренче адымнарын ясадылар.

Педагоглар даими рәвештә яңа педагогик идеяләр эзлиләр, заманча технологияләрне өйрәнәләр һәм кулланалар. Беренчедән, бу экскурсияләр, чөнки мәктәпкәчә яшьтәге балалар хезмәт хәрәкәтләрен, эш процессын, аның коралларын күрә ала. Шулай ук мәктәпкәчә яшьтәге балаларны иртә һөнәри юнәлеш бирү буенча эшләрдә тәрбиячеләр сюжетлы-рольле һәм дидактик уеннар үткәрәләр, күрсәтмә әсбаплар кулланалар.

Бу төр дәресләр баланың төп ихтыяҗларын канәгатьләндерергә мөмкинлек бирә: әйләнә-тирә дөньяны танып белү, актив хәрәкәтләр, аралашу, мөстәкыйльлеккә омтылу, өлкәннәр тормышында актив катнашу.
Һөнәрләр дөньясына җентекләбрәк кереп китәргә һәм теге яки бу эшчәнлекнең әһәмиятен җентекләп аңларга кызыклы һөнәр ияләре белән очрашулар мөмкинлек бирә: полиция хезмәткәре, укытучы, шәфкать туташы, газета мөхәррире.

Тәкъдим ителгән материал балалар бакчалары коллективларының эш нәтиҗәлелеген ачык итеп күрсәтте. Район педагоглары проектлар, һөнәрләргә багышланган дидактик, интерактив уеннар булдыру технологияләрен куллану буенча тәкъдим ителгән тәҗрибәгә югары бәя бирделәр.