Иң мөһиме-паникасыз: район балаларын бинадан эвакуацияләнергә өйрәттеләр

2024 елның 2 мае, пәнҗешәмбе

Алексеевскийның беренче мәктәбендә янгын-тактик өйрәнүләр уздырылды.

Һәр мәктәп янгын яки башка гадәттән тыш хәл килеп чыккан очракта эвакуация буенча күнегүләр үткәрергә тиеш.

Бу педагогик составның да, гомуми белем бирү учреждениеләре укучыларының да янгын куркынычсызлыгы буенча белемнәрен һәм гамәли күнекмәләрен камилләштерү өчен кирәк.

Укыту кысаларында мәктәп персоналының балаларны эвакуацияләү һәм янгын күзәтчелеге бүлекчәләренең гамәлләре эшкәртелде.

Сценарий буенча шартлы янгын 1 нче катта гардероб бинасында була. Автомат янгын сигнализациясе эшли башлагач, җаваплы затлар коткаручыларга гадәттән тыш хәл турында хәбәр иттеләр һәм балаларны һәм персоналны эвакуацияли башладылар.

Эвакуацияне янгын күзәтчелеге подразделениеләре килгәнче үк тәмамладылар.

Килгәч, янгын сүндерүчеләр шартлы янгынны сүндерә башладылар, аны берничә минут эчендә җиңделәр. Коткару хезмәтләренең хәрби расчеты тарафыннан шартлы зыян күргән бер кеше эвакуацияләнде , шулай ук шартлы рәвештә зыян күргән кешене мәктәптән эвакуацияләү үткәрелде. Аны алып чыгып, урынга килгән ашыгыч ярдәм бригадасына тапшырдылар.

Шулай ук мәктәпкә вакытында электр челтәрләре, газ хезмәте, ЮХИДИ, Росгвардия хезмәткәрләре килде.

Гадәттән тыш хәлләр министрлыгы хезмәткәрләре учреждение персоналының эшен, шулай ук балаларның тәртибен уңай билгеләделәр. Эвакуация паникасыз узды, барлык гамәлләр дә ачык һәм җайлы булды.

Барлыгы 700дән артык кеше катнашты.

Эвакуациягә йомгак ясап, оештыручылар мәктәп персоналы һәм укучылар гомумән барлык кирәкле белемнәрне һәм күнекмәләрне үзләштергәннәрен, ә тренировка үзе ныклы «Яхшы»га үткәнен билгеләп үттеләр.

Гадәттән тыш хәлләр очрагында балаларны дөрес эвакуацияләүгә өйрәтүнең мөһимлеген бәяләп булмый, һәм бу бер атна элек Алексеевск районы балалар бакчаларында һәм мәктәпләрендә үткәрелгән уку күнекмәләре нәтиҗәсендә ачыкланды.

Мондый өйрәнүләр барлык мәктәпләрдә дә уңышлы узды, шуннан соң мәктәпкәчә учреждениеләрнең эвакуациягә әзерлеген тикшерү чираты җитте. Янгын сигналы буенча барлык балалар махсус чыгу юллары аша куркынычсыз урынга эвакуацияләнде.

Тренировкаларда гадәттән тыш хәлләр министрлыгы вәкиле Денис Ещев катнаша, ул янгын куркынычсызлыгы буенча җаваплы кешеләрнең гамәлләренең дөреслеген һәм мәктәпкәчә яшьтәге балаларны бинадан эвакуацияләү тәртибен контрольдә тотты. Бу өйрәнү чаралары балаларның иминлеген тәэмин итүгә генә түгел, ә персоналны гадәттән тыш хәлләргә әзерләүгә дә юнәлдерелгән.

Мәктәпкәчә учреждениеләрнең балаларын һәм персоналын эвакуация процедураларына өйрәтү гадәттән тыш хәлләр вакытында куркынычсызлык һәм эш итәргә әзерлекне тәэмин итүнең төп элементы булып тора. Мондый төрдәге даими күнегүләр барлык белем бирү процессында катнашучылар өчен әзерлек дәрәҗәсен арттыруга һәм куркынычларны киметүгә ярдәм итә.