Алексеевскида терлекчелек тармагы перспективалары турында фикер алыштылар.

2021 елның 5 мае, чәршәмбе

Алексеевскида терлекчелек тармагының перспективалары турында фикер алыштылар. "Левашево" торак комплексы базасында «Сыйфатлы азык һәм нык азык базасы-хайваннарның югары продуктивлылыгы нигезе» зона семинар – киңәшмәсе узды.
Семинар эшендә Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министры урынбасары Линар Гарипов, район башлыгы Сергей Демидов, шулай ук район авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек идарәләре җитәкчеләре, фермерлар һәм авыл хуҗалыгы предприятиеләре җитәкчеләре катнашты.
Семинарның практик өлеше терлекчелек комплексы тарихы белән танышудан башланды.
Семинарда катнашучылар комплексның саву залында булдылар, терлекләрне теркәү станокларын бәяләделәр, терлекләргә ветеринария хезмәте күрсәтүдә ярдәм итәләр, шулай ук алдынгы территорияләр продукциясе күргәзмәсе белән таныштылар.
Терлекчеләр күрсәтмә ветеринария-санитария чаралары үткәрделәр: тоякларны эшкәртү һәм маститны профилактикалау буенча манипуляция уздырдылар.
"Әлеге хуҗалык мисалында сез нәтиҗә ясый һәм үз эшегездә монда кулланыла торган алымнарны куллана аласыз", - дип мөрәҗәгать итте семинарда катнашучыларга Линар Гарипов.
Семинарның пленар өлешендә 2021 елның 1 кварталында терлекчелек эшенә йомгаклар ясалды. Сүз сөт терлекчелеген цифрлаштыру, терлек азыгының җитештерү функцияләренә йогынтысы, сыйфатлы азык әзерләүнең заманча технологияләре турында барды.
Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык - төлек министры урынбасары Линар Гарипов билгеләп үткәнчә, терлекчелек тармагы хезмәткәрләренең өстенлекле максатларының берсе-2021 ел азагына кадәр эре мөгезле терлекләр санын тотрыклыландыруны һәм торгызуны тәэмин итү. «Бу зонаның 9 районыннан дүрт район гына 2020 елга һәм ел башына карата уңай динамикага ия. Бу-Чистай, Балык Бистәсе, Яңа Чишмә һәм Алексеевск районнары», - дип билгеләп үтте Гарипов.
Бу мәсьәләдә тармакны субсидияләү мөһим роль уйный. «Быел авыл хуҗалыгы товар җитештерүчеләренә сыерларның баш санын арттыру буенча стимуллаштыру өчен 314 млн. 562 мең сум күләмендә субсидия бүлеп бирелде. 25 районнан 90 хуҗалык, сыерлар саны 1 башка 51 мең сум белән дәүләт ярдәме алды. Моннан тыш, сатып алу хисабына баш санын арттырган хуҗалыклар терлек сатып алуга чыгымнарның бер өлешен каплауга, сатып алу бәясенең 40% ы күләмендә, ләкин 1 баш терлеккә 50 меңнән артмаган күләмдә дәүләт ярдәме ала. Бу хуҗалыкларга стимуллаштыручы субсидия хисабына терлек сатып алу 100% ка диярлек кайтарылды", - диелә министр урынбасары докладында.
Пленар утырыш барышында сарыкчылык, дуңгызчылык, шулай ук республика муниципалитетларында сөт җитештерү тармакларын үстерү турында фикер алыштылар. Кадрлар мәсьәләсенә аерым игътибар бирелде. "Кадрларны сыйфатлы әзерләү юнәлешендә төгәл хәрәкәт итәргә кирәк. Студентларга барыгыз, аларга тәкъдим итә торган хезмәт шартлары турында сөйләгез. Моның белән бүген үк шөгыльләнергә кирәк", - диде Линар Гарипов.
Семинарда катнашучылар район җитәкчелегенә шундый зур чараны югары дәрәҗәдә оештырганнары өчен рәхмәт белдерделәр.