Яңалыклар

"Тройсын" бәйрәме

Якшәмбе көнне Красный Баран авылында шаулап-гөрләп Тройсын бәйрәме үтте. Көн болытлы булуга да карамастан, җыелган халыкның берсе дә таралмады: уеннарда катнашты, концерт карап хозурланды.

Тройсынны халыкта җапрак бәйрәме дип тә йөртәләр, чөнки ул агачларның яшеллеккә төренгән вакытына туры килә. Шулай ук ул җәйне каршылау бәйрәме дә. Тройсынның үз йолалары бар. Мәсәлән, яфрак бәйрәменә кадәр җирдән үлән йолкырга, агач ботакларын сындырырга, су коенырга ярамаган. Су иминлеге - җир иминлеге дип, халык табигатьнең бөтенлеген, тынычлыгын саклаган. Ә Тройсын алдыннан авылдагы бөтен капка-коймаларга яшел яфраклы каен һәм өрәңге ботаклары эленгән.

Бәйрәмдә “Айбагыр”, "Бәрәнҗәр", “Айбагар” фольклор ансамбльләре, авыл үзешчәннәре чыгыш ясады. Сабан туендагы кебек төрле уеннар оештырылды. Әнә шулай бердәм һәм бик матур үтте Тройсын бәйрәме.

Зиратларны төзекләндерү

Зиратларны төзекләндерү һәм ата-бабаларыбызның каберлекләрен даими карап тору - ул зур җаваплылык, ә аны хәл итү – безнең авыл җирлегенең барлык гражданнары өчен изге эш.

ФАП өчен фундамент салу эшләре

Зур Полянка төп гомуми белем бирү мәктәбендә яшь сайлаучы дәресе

"Сайлауларга актив караш-тормышка актив караш!» - Зур Полянка төп гомуми белем бирү мәктәбендә яшь сайлаучының дәресе шундый лозунг астында үтте. Чарада 8-9 сыйныф укучылары катнашты. Максат һәм бурычлар: яшьләрне сайлауларда катнашуга өндәү, булачак сайлаучыларның җаваплылыгын арттыру. 676 нчы участок сайлау комиссиясе рәисе «Сайлау процессы» сөйләшүендә сайлау процессының принциплары һәм стадиясе турында сөйләде. Яшьләрнең сайлау хокукларына һәм тавыш бирү тәртибенә җентекләп тукталды, катнашучыларны 18 яше тулганда сайлауларда актив катнашырга, гражданлык бурычларын үтәргә чакырды, чөнки аларның киләчәге моңа бәйле бит.

Зур Полянка авыл җирлегендә Соңгы кыңгырау

Зур Полянка төп гомуми белем бирү мәктәбендә һәм Красный Баран төп гомуми белем бирү мәктәбендә чыгарылыш сыйныф укучыларының мәктәп белән хушлашу бәйрәмнәре - соңгы кыңгырау чыңлады. Бу бәйрәм мәктәпне тәмамлаучылар өчен аеруча мөһим. Чөнки ул мәктәп тормышының логик төгәллеге булып тора. Бу көнне чыгарылыш сыйныф укучылары өчен сыйныф җитәкчеләре, укытучылар, кунаклар һәм ата-аналардан җылы сүзләр яңгырады. Бәйрәмнең барлык кунаклары укучыларны уку елы тәмамлану белән котладылар һәм чыгарылыш сыйныф укучыларына дәүләт имтиханнарын уңышлы тапшыруларын теләделәр.

Җиңү көненә багышланган бәйрәм чаралары

Җиңү көнен Россиядә зур һәм кече шәһәрләрдә генә түгел, ә авыл җирлекләрендә дә бәйрәм итәләр. Ел саен һәлак булган сугышчылар истәлегенә куелган һәйкәлләр һәм обелисклар янында митинглар һәм бәйрәм чаралары уза, Бөек Ватан сугышы ветераннары адресына җылы котлаулар яңгырый.

Зур  авыл җирлегендә «Үлемсез полк» акциясе узды. Өлкәннәр һәм балалар туганнарының портретлары, чәчәкләр һәм шарлар белән авылның төп урамнары буйлап «Азат итүче сугышчы» һәйкәленә уздылар. Авыл халкы өчен Зур Полянка, Красный Баран, Александровка авыл мәдәният йорты хезмәткәрләре һәм мәктәп укучылары белән берлектә балалар һәм өлкәннәр иҗат коллективлары чыгышлары оештырылды. Авыл клублары хезмәткәрләре укучылар белән бергә тыл хезмәтчәннәренең өйләренә бардылар, аларны шигырьләр, җырлар белән куандырдылар.

"Хәтер бакчасы" бөтенроссия акциясе

Зур Полянка авыл җирлегендә "Хәтер бакчасы" бөтенроссия акциясе узды. Агач үсентеләрен утыртуда Зур Полянка авыл җирлеге башлыгы Афанасьева Марина Робертовна, Зур Полянка төп гомуми белем бирү мәктәбе укытучылары һәм укучылары катнашты. Акция барышында 500 төп үсенте утыртылды. Агач утырту-ул сугышчыларга һәм тыл хезмәтчәннәренә хөрмәт күрсәтү, илебезне саклаган геройларны искә алу өчен мөмкинлекләрнең берсе. Акциядә иң мөһиме-утыртылган агачлар саны, парк зонасы мәйданы түгел, ә алар биләячәк һәм чын күңелдән дулкынландыргыч кешелек тарихлары, кешеләрнең язмышлары, аларның батырлыклары һәм гамәлләре, алар турында хәтер «Хәтер бакчасы» акциясе ярдәмендә яңа буыннарга тапшырыла.

Торак пунктлар территорияләрен чистарту буенча санитар-экологик икеайлык үткәрү кысаларында өмәләр

Зур Полянка авыл җирлеге администрациясе хезмәткәрләре,  авыл җирлеге территориясендә урнашкан оешма, учреждение хезмәткәрләре, Зур Полянка, Красный Баран һәм Александровка авылларында яшәүчеләр тарафыннан торак пунктларның территорияләрен чистарту буенча санитар-экологик икеайлык чорында түбәндәге эшләр башкарылды: экологик өмәләр, территорияләрне җыештыру, коелган яфракларны һәм ташландык чүп-чарны җыю, санкцияләнмәгән чүплекләрне бетерү. Икеайлыкта катнашучылар зур энтузиазм белән бердәм эшләделәр. Шуны да билгеләп үтәргә кирәк, халык санитар тәртип урнаштыру һәм җирлек территориясен төзекләндерү чарасына бик җитди карадылар. Узган икеайлык безнең җирлектә нинди тату һәм хезмәт сөючән кешеләрнең укуы һәм эшләве өчен менә дигән дәлил булды. Барыгызга да зур рәхмәт!

Авыл җирлеге башлыгының отчет җыелышы

12.01.2002 елда Зур Полянка авыл җирлеге башлыгының 2021 елда социаль-икътисади үсеш нәтиҗәләре буенча отчет җыелышы булып узды.

Соңгы яңарту: 2023 елның 12 гыйнвары, 14:58