«Педагогика-минем күңелем тарткан эш»

2023 елның 20 марты, дүшәмбе

Игълан ителгән«Педагог һәм остаз елында»  бөтен хезмәт гомерен яраткан Речное мәктәбенә багышлаган авыл укытучысы турында сөйлиячәкбез

Любовь Сорокинага хәзер 63 яшь. Яше булуга карамастан, ул мәктәптә рус теле һәм әдәбияты дәресләрен укытуын дәвам итә. Аның кабинетында ихтирамлы тынлык хөкем сөрә, балалар укытучының һәр сүзен игътибар белән тыңлыйлар, чөнки аны яраталар һәм хөрмәт итәләр.

Любовь Павловна тумышы белән  Алексеевскийдан. Үз һөнәрен мәктәптә укыганда ук сайлый. Геройның тануы буенча, аның мәктәптә ике кумиры булган – бу укытучылар Маргарита Петровна Тарсукова һәм Галина Сергеевна Теперина. Шуңа күрә, урта белем алгач, Любовь Сорокина Алабуга педагогия институтына укырга керергә бара.

«Миңа һәрвакыт тарих ошады. Мин нәкъ менә тарихи юнәлешкә керергә теләдем. Ләкин мин укырга килгәч, бары тик филология факультеты гына иде. Шуңа күрә мин рус теле һәм әдәбияты укытучысы булырга өйрәнә башладым. Уку вакытында ирем белән танышып,кияүгә чыгарга өлгердем. Ул  тумышы белән Речное авылыннан  иде. Укуымны тәмамлагач, мине эшкә җибәрү өчен мәгариф бүлегенә килдем. Башта мине Зиреклегә җибәрергә теләделәр. Мин анда барырга риза идем, чөнки мин эшли башларга бик теләдем. Ләкин ахыр чиктә мине Речноега эшкә җибәрделәр, чөнки Алексеевк кызын өеннән ерак җибәрергә кирәкмидер дип санадылар ахры. Һәм менә инде 43 ел бу мәктәптә эшлим», - дип сөйли Любовь Павловна.

Шунысын да билгеләп үтәргә кирәк, Любовь Сорокина һәрвакыт инициативалы кеше була. Мәктәп эскәмиясеннән ул күп юнәлешләрдә лидерлык позицияләрендә була. Ул отряд советы рәисе була, мәктәп комсомолы комитетының уку секторын җитәкли. Хезмәт юлын пионервожатый вазифасыннан башлый, аннары 8 ел завуч була. Аннары 25 ел директор вазифасында Речное мәктәбен җитәкли, параллель рәвештә рус теле һәм әдәбияты дәресләрен алып бара. Сахаровка авыл җирлеге депутаты була, шунда ук хатын-кызлар советын җитәкли.

2018 елда безнең героиня инсульт кичерә, һәм аңа яраткан эшен ташларга туры килә. Любовь Павловна ел буе өйдә аякка баса.

«Инсульт мине бик нык таушатты. Мәктәп директоры вазифасыннан китәргә һәм укытуны туктатырга  туры килде. Яраткан эшемнән башка, мин бер ел гына түзә алдым. Аннары мин: кайтырга кирәк, мәктәпсез мин булдыра алмам, - дип уйладым. Директор вазифасын мин инде күтәрә алмадым, мондый авырудан соң артык зур йөкләнеш ул, шуңа күрә мин рус теле һәм әдәбияты укытучысы вазифасына кайттым», - дип искә ала Любовь Сорокина.

Безнең героиня гомер буе бер мәктәптә эшләгәнен әйтә, әмма чынлыкта, алар өч булган дип санарга була.

Башта ул Кама ярында урнашкан агач мәктәпкә эшкә килә. Мәктәп авыл «Остолопово»исемен йөрткән вакытта төзелгән була. Монда үз атмосферасы бар иде. Любовь Павловнаның истәлекләре буенча, мәктәптә агачтан икеләтә тәрәзә рамнары булган, алар арасындагы кар эреми дә торган була. Җылылык булуга карамастан, анда һәрвакыт салкын булган. Идәннәр буялмаган такталардан ясалган. Һәр ял көннәрендә җыештыручылар аларны ком һәм щетка белән чистарталар, ә өстенә брезент кебек материалдан ясалган юллар җәяләр. Бу мәктәпкә Сахаровка һәм Сакон балалары укырга килә. Ул вакытта уку 7 ел дәвам итә.

1982 елда колхоз көче белән мәктәпнең яңа бинасы төзелә башлый, һәм 1986 елның 17 ноябрендә Речное мәктәбе ике катлы яңа типовой бинада урнаша.

Бу мәктәптә Любовь Павловна 2022 елга кадәр эшли. Янәшәдәге мәктәп территориясе зур булганга,  анда күп яшелчәләр үстергәннәр. Уңышның яртысы укучыларга ашатуга, ә калганнары сатуга китә. Барысын да мәктәп хезмәткәрләре һәм укучылар көче белән утырталар һәм эшкәртәләр.

Яңа мәктәп төзелгәннән бирле 36 ел узды, бу вакыт эчендә бина бик нык тузды, сыйныфларда салкын иде, укырга уңайсыз иде.

2021 елда «Яңа мәктәп » федераль партия проекты старт алды. Речное мәктәбе шунда ук капиталь ремонт проектына кертелде, һәм 2022 елның сентябрендә балалар яңартылган мәктәпкә укырга килделәр.

«Мин яраткан мәктәбемдә шундый яхшы шартлар тудыруларына бик шат. Хәзер монда һәрвакыт җылы, хәтта кайвакыт җылылыкны киметергә туры килә. Коридорлар якты, балаларга тәнәфесләрдә шөгелләнү өчен барда бар. Классларның бик уңайлы урнашкан. Беренче катта спорт залы, ашханә, аерым керү урыны булган балалар бакчасы бар. Ә икенче катта барлык уку сыйныфлары урнашкан, балаларга дәрескә керү өчен каттан-кат йөгерергә кирәкми. Әлбәттә, яңа җиһазлар зур роль уйный. Интерактив такталар, проекторлар, ноутбуклар өйрәнүдә бик ярдәм итә», - ди Любовь Павловна.

Яңартылган бинада хәзер 27 укучы белем ала һәм 6 мәктәпкәчә яшьтәге бала тәрбияләнә. Укучылар укытучысын бик яраталар, ул бик игелекле һәм ярдәмчел, балалар белән уртак тел таба белә. Һәм алар укытучы өчен туганнары кебек, чөнки барысы да аның күз алдында үскән. Ә кайчандыр бу кабинетларда бу балаларның әти-әниләре утырган, алар да Любовь Павловнадан белем алган.

Безнең геройның үз балалары күптән үскән, улы аңардан ерак түгел генә яши, йөк машинасында эшли. Кызы Алексеевск шәһәрендә яши, район бухгалтериясендә эшли. Любовь Павловнаның 3 оныгы һәм 3 кыз оныгы бар. Ул аларны бик ярата һәм һәрвакыт ярдәм итәргә тырыша.

Буш вакытында героиня тегү белән шөгыльләнә, ә мөмкинлек булганда сәяхәткә чыга.

«Мин Ватаныбызның әдәби урыннары буйлап сәяхәт итәрг ә яратам. Бервакыт апам Надежда белән Калининградка бардык. Безнең әти сугыш елларында Кенинсбергны азат итүдә катнашкан (хәзерге Калининград прим. редактор), шуңа күрә без анда барып, аның сугыш урыннарын күрергә бик теләдек. Анда без Советлар Союзы Герое Николай Мамонов каберенә бардык һәм аның исемендәге музеенда булдык», - дип сөйли Любовь Павловна.

Любовь Сорокина үз мәктәбенең чын патриоты, аны күп тапкырлар район үзәгендә эшләргә чакыралар, ләкин ул үзенең яраткан Речное мәктәбенә тугры кала. Мәгариф өлкәсендәге хезмәтләре өчен 1995 елда ул "РФ мәгариф отличнигы«"исеменә лаек була.