«Донор көне»акциясе узды

2023 елның 27 гыйнвары, җомга

Анда 76 кеше катнашты. Кан бирү пункты Алексеевск РҮХдә диагностика бүлегенең 2 катында урнашкан иде. ТТабиблар, укытучылар, район хезмәтләре җитәкчеләре, шулай ук предприятие хезмәткәрләре һәм лаеклы ялга чыккан кешеләр иртәдән үк үз-үзләрен изге эшкә бирү өчен чират алдылар. Кайберәүләр кан бирүгә беренче тапкыр килгән, ә кем өчендер бу инде гадәти процедура. «Мин бүген донор булырга беренче тапкыр килдем. Минем каным мохтаҗларга ярдәм итүен телим. Бу бөтенләй куркыныч түгел, кан яхшы барсын өчен, кулны кысып ,кире җибәрергә кирәк булганда бераз уңайсызлык бар, шулай итеп барысы да әйбәт. Кан бирүдә мин тагын берничә тапкыр катнашырмын дип уйлыйм», - дип хис-кичерешләре белән уртаклашты Иван Мишуков. Райондагы «Яшь гвардия» җитәкчесе Анна Левшина да бирегә беренче тапкыр килде. - Кан бирергә озак тәвәкәлли алмадым, чөнки курыктым. Ләкин кемгәдер ярдәм итү теләге көчәйде, һәм мин ниһаять моны эшләдем. Балалар авырганда миңа бик кызганыч, һәм минем каным берәр балага ярдәм итәр дип өметләнәм. Шул ук вакытта кан төрен дә ачыкладым. Кан биргәндә мин үземне начар хис итә башладым, кулым оеды. Табиблар аңга килергә булышты, кайгыртулары өчен аларга рәхмәт. Шуңа да карамастан, тагын бер тапкыр кан тапшырасым килә», - дип уртаклашты Анна. Акциянең бер көнендә Республика кан үзәге белгечләре тарафыннан ,башка кешеләрнең гомерен саклап калу өчен 38 литр донор каны җыелган.