"Үзеңнән соң истәлек калдырырга кирәк"

2022 елның 14 гыйнвары, җомга

Арбузов Баранының яңа төзелгән гыйбадәтханәсендә беренче тапкыр җыелма хезмәт узды, анда Алексеевск һәм Чистай благочиниеләренең берничә руханилары катнашты.

Бу мөһим вакыйга Изге Троица хөрмәтенә гыйбадәтханә төзү инициаторы булган Александр Калининның 80 еллыгы алдыннан булды.

Алексеевск округы благочинные, протоиерей Павел Чурашов җитәкчелек итте. Аңа протоиерей Анатолий Волков, иерей Николай Рыбочкин һәм иерей Владислав Яковлев хезмәт итте. Илаһи әдәбиятка авыл халкы, шулай ук юбилярның балалары һәм оныклары килгән иде. Павелның әтисе һәм Урманасты Шонталысы авыл җирлеге башлыгы Алек Җиһаншин Александр Сергеевичны якынлашып килүче юбилее белән котладылар, аңа Рәхмәт хаты һәм бүләк тапшырдылар. Нәкъ менә Калининнар гаиләсе тырышлыгы белән бу авылда хәзер чиркәү барлыкка килде. Унбер ел элек Александр Сергеевич аны төзи башларга тәкъдим итте. Аның белән бергә эшкә аның ун баласы: биш улы һәм биш кызы алына.

Хезмәт иткәннән соң без юбиляр белән аның ни өчен шундый катлаулы, әмма шуның белән бергә изге эш башкаруы турында сөйләштек. Ул гомер буе хезмәттә яши. Әтисе фронтта булганда, Родники авылында Бөек Ватан сугышы кызган чорда туган. Аңа бәхет елмая: әтисе фронттан кайта. Аның белән бергә ул Зур Тигәнәле авылында пилорамда эшли. Армиядән соң булачак тормыш иптәше Анастасияне каршы ала. Гаиләдә ун бала туа. Ә хәзер аларның 24 оныгы һәм 10 оныкчыклары бар. Арбузов Баран авылына күчкәч, Александр һәм аның хатыны 17 ел колхоз умарталыгында эшли.

90 нчы елларда ул тормышын җир белән бәйләргә карар кыла, һәм инде икенче улы белән бергә

фермер була. Хәзер аның барлык уллары да диярлек фермерлар.

«Минем гаиләм монда, һәм аннан соң хәтеремне калдырырга кирәк,югыйсә мин ни өчен яшәгән? Рухи авыл да яңадан торгызылсын, биредә гыйбадәтханә булсын иде. Бервакыт улларым һәм кызларым белән җыелдык та, төзи башларга булдык! Бүген без яңа храмга җыелуыбызга һәм туганнар, авылдашлары белән бергә дога кылуыбызга бик шат. Мин бүгенге көнгә бик рәхмәтле, чөнки гомер заяга узмаган...» - диде Александр Сергеевич.

Шунысын да билгеләп үтәргә кирәк, Калининнар гаиләсе инициативасын авыл халкы хуплады, алар гыйбадәтханә төзүгә акча керткән. Төзелештә районның элекке җитәкчелеге дә ярдәм иткән. Төзелештә район башлыгы Сергей Демидов ярдәм күрсәтә.

"Күп кенә кешеләр үз өлешләрен керттеләр. Чиркәү төзелешенә үз көчләрен һәм акчаларын салган барлык хәйриячеләргә рәхмәт белдерәсем килә.",- ди юбилярның кияве Иван Александров, ул төзелешнең оештыру мәсьәләләре белән шөгыльләнә. Шуны билгеләп үтәргә кирәк, Калининнар гаиләсе гыйбадәтханә төзелешенә шактый акча кертте.