«Экваторда» көнбагыш җыю

2021 елның 2 октябре, шимбә

«Южное Алексеевское» ВЗП комбайнчылары Войкино янындагы кырда.

Район хуҗалыклары басуларда авыл хуҗалыгы эшләрен дәвам итәләр.

Һәр аяз көн максималь файда белән кулланыла. Силос өчен кукурузны җыю төгәлләнеп килә. Сентябрь ахырына авыл хуҗалыгы формированиеләре 3839 гектар мәйданнан 47507 тонна силос әзерләгән. 251 гектарны җыеп аласы бар. Шулай ук ашлык кукурузын җыю төгәлләнеп килә: район хуҗалыклары 4854 тонна суктырган инде. Басуда әле 700 гектардан аз гына артык җыеп алынмаган.

Көнбагышка килгәндә, район аграрийлары аны урып-җыюның «экваторында» тора - бу культура өчен билгеләнгән 7,5 мең гектарның 3260 гектары әлегә суктырылган, хәзерге вакытта аграрийлар 4,7 мең тоннага якын көнбагыш орлыгы суктырган. Көнбагышны суктыру белән шөгыльләнүчеләр арасында «Южное Алексеевское» ВЗП комбайнчылары да яхшы темпларда эшлиләр. Войкино читендә без Александр Ганин, Алексей Капитонов, Виктор Русаков (отряд начальнигы), Юрий Родионов, Николай һәм Владимир Егоров, Николай Журавлев (сулдан уңга) белән очраштык.

3 нче отряд начальнигы Виктор Русаков сөйләвенчә, 124 га мәйдандагы бу басуда уңыш гектарыннан 12-13 центнер тәшкил итә, бу корылыклы җәйне исәпкә алып, бу культура өчен бик яхшы күрсәткеч. Алты комбайннан алынган көнбагыш орлыгы Левашево элеваторына ташыла.

Әйтергә кирәк, бу урып-җыю кампаниясе бик иртә бара, һәм бу культураның яртысын диярлек сентябрьдә җыеп алу факты безнең полосадагы яңа һава торышы турында сөйли.