Гаиләләргә түләү турында

2021 елның 26 феврале, җомга

«Балалар туганда гаиләләргә финанс ярдәме» Федераль проекты кысаларында «Демография» милли проекты кысаларында 2018 елдан бала туу белән бәйле рәвештә ике түләү кертелде:

- беренче бала туу (уллыкка алу) белән бәйле рәвештә айлык түләү;

- беренче һәм өченче бала туу сәбәпле бер тапкыр бирелә торган түләү.

Беренче бала туу (уллыкка алу) белән бәйле рәвештә айлык түләү алу хокукына ия булган очракта:

Россия Федерациясе гражданлыгы булу;

Россия Федерациясе территориясендә даими яшәү;

гаиләнең җан башына уртача кереме түләү сорап мөрәҗәгать иткән елның алдагы елның икенче кварталы өчен Татарстан Республикасында билгеләнгән эшкә яраклы халыкның яшәү минимумы 2 тапкыр артмый (2021 елда - 20 588 сум).

2021 елда айлык түләү күләме 9399,68 сум тәшкил итә.

Игътибар итегез, айлык түләү билгеләү өчен бала туганнан соң алты айдан да соңга калмыйча мөрәҗәгать иткәндә, айлык түләү баланың туган көненнән башкарыла. Калган очракларда-мөрәҗәгать иткән көннән соң аны билгеләү.

Айлык түләүне рәсмиләштерү өчен яшәү (тору) яки фактта яшәү урыны буенча социаль яклау бүлегенә, Татарстан Республикасы Дәүләт һәм муниципаль хезмәтләр күрсәтүнең күпфункцияле үзәгенә мөрәҗәгать итәргә яки Татарстан Республикасы Дәүләт хезмәтләре Порталы аша гариза бирергә кирәк.

Бер тапкыр бирелә торган түләүдән файдалана алалар:

- әгәр Татарстан Республикасы территориясендә авыл җирендә даими яшәү срогы мөрәҗәгать итү датасына кимендә өч ел булса, беренче бала туганда, 25 яшькә кадәрге хатын-кызлар;

- әгәр Татарстан Республикасы территориясендә авыл җирендә даими яшәү срогы мөрәҗәгать итү датасына кимендә өч ел, өченче бала туганда, аларның яшәү вакыты кимендә өч ел тәшкил итсә, 29 яшькә кадәрге хатын-кызлар;

Бер тапкыр бирелә торган түләү күләме – беренче балага 50 000 сум; өченче балага 100 000 сум тәшкил итә.

Бер тапкыр бирелә торган түләү билгеләү өчен мөрәҗәгать итү бала туганнан соң алты айдан да соңга калмыйча булырга тиеш. Айлык түләүне рәсмиләштерү өчен яшәү урыны буенча социаль яклау бүлегенә түбәндәге документларны тапшырырга кирәк: паспорт, бала туу турында таныклык; банкта ачылган счет реквизитлары.