Иминият пенсиясенә арттырылган фиксацияләнгән түләү кемгә тиеш

2021 елның 25 феврале, пәнҗешәмбе

Иминият пенсиясенә арттырылган фиксацияләнгән түләү кемгә тиеш

2021 елның 1 гыйнварыннан картлык буенча иминият пенсиясенә беркетелгән түләү күләме артты һәм аена 6 044 сум 48 тиен тәшкил итә (2020 елда-5686 сум 25 тиен).
Беркетелгән түләү иминият пенсиясе составына керә. Гражданнарның кайбер категорияләре өчен пенсиянең беркетелгән өлешен арттырылган күләмдә түләү каралган.
Әйтик, әгәр кеше ерак төньяк районнарында 15 елдан артык эшләсә, "өстәмә" күләме иминият пенсиясенә беркетелгән түләү суммасыннан 50% ка тигез. 20 елдан да ким эшләмәгән гражданнарның Ерак Төньякка тиңләштерелгән районнарында фиксацияләнгән түләү 30% ка арта. Мондый кагыйдәләр ир-атларда - 25, хатын-кызларда - 20 ел гомуми иминият стажы булганда гамәлдә.
Арттырылган фиксацияләнгән түләү 80 яшькә җиткән пенсионерларга һәм 1 төркем инвалидларына билгеләнә (2021 елда-12088 сум 96 тиен–. Ике ата-анасын яки ялгыз анасын югалткан балаларда туендыручысын югалткан очракта иминият пенсиясенә индексацияләгәннән соң 6 044 сум 48 тиен тәшкил итә, бер туендыручысын югалткан балаларда – 3022 сум 24 тиен.
Моннан тыш, үз балалары тәрбияләүче пенсионерлар иминият пенсиясенә артык беркетелгән түләү алу хокукына ия. Мондый "өстәмә" һәр иждивенец өчен түләнә (әмма өч кешедән дә артык түгел).
Иждивениедә бер бала булганда, фиксацияләнгән түләү өчтән бер өлешенә, икесенә – өчтән икесенә, өчесенә – 100 процентка арта. Өстәмә баланың 18 еллыгына кадәр билгеләнә. Әгәр ул көндезге формада укуын дәвам итә икән - 23 яшькә кадәр.
2019 елдан башлап иминият пенсиясенә артык беркетелгән түләүне алу хокукы авыл стажы булган һәм авыл җирендә яшәүче эшләмәүче пенсионерларда барлыкка килде. Аларга беркетелгән түләүнең 25% ы «өстәмә» салынган.
Пенсионерның гаиләнең эшкә сәләтсез әгъзалары тәрбияләнгән очракта гына, артык беркетелгән түләү билгеләү гариза бирү характерына ия. Пенсионерга, әлеге фактны раслап, РПФка документлар тапшырырга кирәк: бала туу турында таныклык, белем бирү учреждениесеннән белешмә (18 яшькә җиткән затлар өчен).