Яңа елдан ана капиталы программасы буенча балалы гаиләләргә ярдәм күләме артты.

2021 елның 19 гыйнвары, сишәмбе

Чаралар тизрәк һәм уңайлырак булды.
Гыйнвардан ана капиталы 3,7% ка индексацияләнгән. Беренче балага ана капиталы 17,3 мең сумга арткан һәм яңа елдан 483 882 сум тәшкил итә. Икенче бала 2020 елга кадәр барлыкка килгән, ә ата-аналар әле сертификат кулланмаган булса, шундый ук сумма ике балалы гаиләләргә тиеш.
Әгәр ике бала да 2020 елдан барлыкка килсә, югары ана капиталы күләме индексациядән соң 22,8 мең сумга арткан һәм хәзер 639 432 сум тәшкил итә. Башта беренче балага капитал алган, аннары тагын бер баланы тудырган яки уллыкка алган ата-аналар өчен дәүләт ярдәме күләме өстәмә рәвештә арта. Яңа елдан ана капиталына шундый өстәмә суммасы индексация хисабына 155 550 сумга кадәр арткан.
Ана капиталын әлегә тулысынча тотмаган гаиләләр акчалары шулай ук гыйнварда индексацияләнде.
Моннан тыш, үзгәрешләр срокларга да кагылды. Быелдан башлап ана капиталын рәсмиләштерү һәм аның чаралары белән эш итү тизрәк бара. АГК сертификатын бирү өчен хәзер элекке унбиш эш көне урынына биш эш көне бирелә.