Мең еллык Биләр җирендә Бөек Ватан сугышы

2020 елның 13 ноябре, җомга

Мең еллык Биләр җирендә Бөек Ватан сугышы

Алексеевск районында реконструкторлар Белоруссияне азат итү эпизодын яңадан торгызды.

ТАССРның 100 еллыгы

Кызыл армия пушка, минометлар һәм «Катюша» ярдәмендә һөҗүм итте.

Биләрдә беренче тапкыр Бөек Ватан сугышы эпизодларының берсендә хәрби реконструкция узды. Казан, Яр Чаллы, Түбән Кама, Әлмәт, Базарлы Матак һәм Алексеевск районнарыннан хәрби-тарихи клубларда катнашучылар 1943 ел ахырында Совет гаскәрләренең һөҗүмнәре өчен көч сынашты. Сценарий буенча, Кызыл армия үзенең чигенүче гаскәрләрен яшереп калган Алман арьергардына һөҗүм итә.

Совет солдатлары сугышта хәлиткеч әһәмияткә ия булды, алар мотоциклда сакланучылар флангына керде. Вермахт солдатларының калдыкларына меңьеллык Биләр шәһәрчеге диварлары да ярдәм итмәгән-танылган реконструктор Владислав Хабаров җитәкчелегендә безнең солдатларның һөҗүме көчле һәм тиз була.

Реконструкция Бөек Ватан сугышы фронтларында һәлак булучылар хөрмәтенә традицион хәрби салют белән тәмамланды.

«Бу чараны без Бөек Ватан сугышында Җиңүнең 75 еллыгына, ТАССРның 100 еллыгына һәм районның 90 еллыгына багышладык«,-дип хәбәр итте «Звезда» хәрби-тарихи клубы җитәкчесе Владислав Осянин.

«Бу безнең өчен әһәмиятле вакыйга, ул беренче тапкыр Биләрдә Татарстан реконструкторлары катнашында узды. Биредә мондый чараларны, шул исәптән Идел буе Болгары һәм Алтын Урда чорларына багышланган чараларны ешрак үткәрергә теләк бар», - дип фикерләре белән уртаклашты «Яшьармеец» Биләр хәрби-патриотик клубы җитәкчесе Андрей Чугуров.

«Без бүген бу көрәшне Татарстан үзәгендә үткәрә алуыбызга шатбыз. Балалар әзерләнделәр, күбесе үз акчаларына корал һәм кием-салым сатып алдылар. Аерым рәхмәт сүзләрен «Татнефть» компаниясенә җиткерәсем килә, ул күп кенә патроннар һәм снарядлар бирде», - дип сөйләде Чистайның «Выстрел» хәрби-тарихи клубы җитәкчесе Дмитрий Юдин.

Сугыш башланыр алдыннан Биләрнең Җиңү паркында Бөек Ватан сугышында һәлак булган сугышчыларны искә алдылар һәм мәктәп яны лагерьындагы балалар өчен лекция үткәрделәр.

Көрәштә катнашу турындагы фикерләре белән алексеевскилы Вячеслав Рыдаев уртаклашты:

«Мине, мондый чаралар белән вәсвәсәләнмәгән кеше буларак, реконструкциядән алган хис-кичерешләрне тулыландырдылар. Безнең командир һөҗүмгә приказ биргәндә, эмоциональ күтәрелеш башта ук сизелә иде. Миңа 45 миллиметрлы пушканың роле бирелде. Мин үзем артиллерия бүлегенә мөрәҗәгать иттем, чөнки минем өчен якташыбыз, Ар.Баран авылында яшәүче Иван Кочнев - Советлар Союзы Герое артиллерист иде. Безнең реконструкция ярдәмендә мин үземне легендар якташыма якынрак хис итә алдым. Минем фикеремчә, мондый чаралар Ватанга, ата-бабаларыбызның казанышларына, тынычлык хакына бөек кешелек батырлыгын аңлауга мәхәббәт хисләрен бик тәрбияли. Бу реконструкция безнең район өчен мондый масштаблы чараларга башлангыч нокта булыр дип өметләнәм».

Сүз уңаенда, сугышта кулланылган техника Биләр халкы тарафыннан үз инициативасы һәм Җиңүнең 75 еллыгына үз акчаларына эшләнгән. Әйтик, пушканы Сергей Мясников, Алексей Карачев, Михаил Страузов һәм Михаил Тюрин ясаган. Рөстәм Шакиров һәм Ринат Фәттахов «Катюшаны» ленд-лизовскийның «Форд»ы астында «ГАЗ-51» базасында җайлаштырдылар. Ә «Урал» һәм «ГАЗ-69» мотоциклларын Андрей Чугуров һәм Анатолий Федосов реставрацияләделәр.