Район турында

Район үзәге: шәһәр тибындагы Алексеевск бистэсе
Территориясе: 2080,1 км2
Халык саны: 26,2 мең кеше
Муниципаль район башлыгы
422900, Татарстан Республикасы, шәһәр тибындагы Алексеевск бистәсе, Советская майдан, 1 нчы йорт
Тел.: 8(84341) 2-39-00;
факс: 8(84341) 2-39-01
Адрес электронной почты: Sovet.Aleks@tatar.ru

Татарстанның кыл уртасында бик матур һәм тигезлекләр биек булмаган калкулыклар арасында Алексеевск районы урнашкан. Алексеевск районы 7 район: Чистай, Аксубай, Нурлат, Әлки, Спас, Балык Бистәсе һәм Лаеш районнары белән чиктәш. Районны гомуми мәйданы–2074, кв 41. км.

Алексеевск–шәһәр тибындагы бистә (1965 елдан). Татарстанның Алексеевск районы үзәге Куйбышев сусаклагычы яры буенда, Казаннан көньяк-көнчыгышка таба 108 км ераклыкта урнашкан. Алексеевск аша Казан-Чистай автомобиль юлы уза.

Район 1964 елда оештырылды.

Бу–күренекле мәдәният һәм фән эшлеклеләре, галим-химиклар А.М.Бутлеров, А.Е. һәм Б.А.Арбузовларның ватаны. Шушы җирдә Социалистик Хезмәт Геройлары А.Н.Беспалова, Н.А.Соболев туып-үскән. Советлар Союзы Геройлары подполковник Н.В.Мамонов, лейтенантлар В кече.Д.Кочнев һәм Х.Н.Хәйруллин, сержанты гвардия М.А.Федин, “Дан” орденнарының тулы кавалеры М.С.Шляпников районның горурлыгы булып торалар. Алексеевскилылар дан казанган генераллар М.И.Павелкин, М.Д.Сидоров, А.М.Петров, Л.Д.Рейно, Ф.И. Галкин, З.Ю. Кутлин, Николай Гастелло батырлыгын кабатлаган гвардия майоры, А очучы.И.Плотников турындагы хатирәләрне хөрмәтләп саклыйлар.

Алексеевск районы Татарстанда археологик истәлекләргә иң бай район булып тора. Биләр шәһәрчеге–Х гасырдан алып ХІІІ гасыр башына кадәр, чыннан да, уникаль Идел-Чулман Болгариясенең археологик истәлекләре, федераль әһәмияттәге тарихи һәйкәл.

Бик матур Хуҗалар тавы итәгенә урнашкан, легендаларга төренгән Изге Чишмә районның казанышына әйләнде. Мәҗүсиләрнең шушы изге урыны ІХ-Х гасырларда ук әле табыну объекты булып хезмәт иткән. 1997 елда Изге Чишмә реконструкцияләнде. Болгар, Казан, Җикетау белән беррәттән, реконструкцияләнгән Биләр республиканың тарихи-архитектура тыюлыгының “Көмеш божра”сына керә һәм халыкара туристик маршрутына кертелде.

Халкы:

Район территориясендә 59 торак пунктны берләштерүче 20 муниципаль берәмлек урнашкан. Халык саны 26082 кеше тәшкил итә, шул исәптән Алексеевск шәһәр тибындагы бистәсендә–10318 (39,5%), авылларда 15764 (60,4%) кеше яши. Милли состав буенча: руслар–14998 (57,5%), татарлар–8060(30,9%), чувашлар–1703(6,5%), мордвалар–939 (3,6%), башка милләт вәкилләре–391 (1,5%).

Районда мөселман һәм православие диннәре киң таралган.

Сәнәгате:

“Алексеевск Керамикасы” ААҖ, “Алексеевск нәфис әйберләр туку фабрикасы” ЧҖҖ, “ВАМИН-Татарстан” ААҖның “Алексеевск сөт-консерв комбинаты филиалы районның төп сәнәгать предприятиеләре булып торалар.

Авыл хужалыгы.

Районда көзге һәм сабан бодае, арыш, арпа, солы, борчак һәм терлек азыгы культуралары үстерелә. Терлекчелекнең әйдәп баручы тармаклары–ит-сөт терлекчелеге һәм дуңгызчылык.

Районда ике инвестор–“ВАМИН-Татарстан”ААҖ һәм “Кызыл Шәрык» ААҖ эшли.

Мәдәнияте.

Районда 51 мәдәният учреждениесе эшли, шулардан 25 авыл мәдәният йорты, 22 авыл клубы, автоклуб 3, 1 район мәдәният йорты. 33 китапханә: шул исәптән 1 үзәк 1 үзәк китапханәсе һәм балалар, балалар иҗаты үзәге, туган як музее эшләп килә. Мәдәният хезмәткәрләре саны 84 кеше тәшкил итә, 3 музей хезмәткәре, 50 китапханәче.

Район территориясендә дәүләт тарихи-археологик һәм табигый музей-тыюлыгы урнашкан.

Мәгарифе.

Алексеевск муниципаль районының мәгариф системасында 24 мәктәп исәпләнә: шуларның 19е–урта, 3се–төп, 2се–башлангыч мәктәп, 32 балалар мәктәпкәчә белем бирү учреждениесе. Мәктәпләрдә 878 кеше эшли, шуларның 526сы–педагог, мәктәпкәчә белем бирү учреждениеләрендә 390 кеше, шуларның 163е–педагог.

Медицина.

Халыкка 46 медицина учреждениесе: Алексеевск үзәк район хастаханәсе, Биләр табиблар амбулаториясе, 44 фельдшер-акушерлык пункты медицина хезмәте күрсәтә.

Районның дәвалау-профилактика учреждениеләрендә 42 табиб, 20 урта медицина хезмәткәре, кече медицина персоналы һәм башкалар–барлыгы 394 кеше эшли.